Eurodent – sieť zubných ambulancií

logo-eurodent-Piestany

Dentálna hygiena ako vstupná brána pre celkové zdravie

Dentálna hygiena je často podceňovaná, no jej význam pre celkové zdravie je neoceniteľný. Pravidelná starostlivosť o ústa a zuby nielenže prispieva k zdravému úsmevu, ale má aj zásadný vplyv na celkové zdravie organizmu. V tomto článku sa pozrieme na dôvody, prečo je dentálna hygiena taká dôležitá a ako môžeme zabezpečiť, že naše ústa zostanú zdravé. Zároveň sa pozrieme na priebeh profesionálnej dentálnej hygieny u našej dentálnej hygieničky.

Prečo je dentálna hygiena dôležitá?

Prevencia zubného kazu a ochorení ďasien
Zubný kaz a ochorenia ďasien sú hlavnými príčinami straty zubov. Dodržiavaním správnej dentálnej hygieny môžete predchádzať týmto problémom a udržať si svoje prirodzené zuby čo najdlhšie. Pravidelné návštevy u zubného lekára a dentálnej hygieničky sú tiež kľúčové pre včasné odhalenie a liečbu potenciálnych problémov.

Zlepšenie celkového zdravia
Zdravá dutina je kľúčová pre celkové zdravie organizmu. Baktérie z úst môžu vstupovať do krvného obehu a spôsobovať zápalové procesy v tele, čo môže viesť k ochoreniam srdca, cukrovke, a dokonca aj komplikáciám počas tehotenstva. 

Koniec zápachu z úst
Halitóza, alebo zlý dych, je často spôsobená nahromadením baktérií v ústach. Pravidelné čistenie zubov, jazyka a používanie zubnej nite môžu výrazne znížiť riziko zlého dychu, čím prispievajú k lepšiemu sebavedomiu a sociálnym interakciám. Vaše okolie sa Vám zaručene poďakuje.

Ako sa správne starať o zdravie ústnej dutiny?

Pravidelné čistenie zubov
Čistite si zuby aspoň dvakrát denne – ráno a večer pred spaním. Používajte zubnú pastu s fluoridom, ktorá pomáha spevňovať zubnú sklovinu a predchádzať zubnému kazu. Nezabúdajte ani na čistenie jazyka, kde sa môže hromadiť veľa baktérií.

Používanie zubnej nite
Zubná niť je nevyhnutným nástrojom pre čistenie medzizubných priestorov, kam sa zubná kefka nedostane. Používajte ju aspoň raz denne, aby ste odstránili zvyšky jedla a baktérie, ktoré môžu spôsobiť zubný kaz a ochorenia ďasien.

Pravidelné návštevy u zubára
Návštevy u zubára by mali byť pravidelné, raz ročne na preventívnu prehliadku a ideálne každých šesť mesiacov na dentálnu hygienu. Zubár dokáže včas odhaliť a liečiť problémy, ktoré by ste si sami nemuseli všimnúť. Dentálny hygienik Vám poskytne profesionálne čistenie zubov, ktoré odstráni nánosy zubného kameňa.

Zdravá strava
Strava bohatá na vitamíny a minerály je dôležitá pre zdravie zubov a ďasien. Obmedzte konzumáciu sladkostí a nápojov s vysokým obsahom cukru, ktoré prispievajú k tvorbe zubného kazu. Zaradiť do stravy potraviny bohaté na vápnik, ako sú mliečne výrobky, a vitamín D, ktorý pomáha vstrebávaniu vápnika, je tiež veľmi prospešné.

Ako prebieha dentálna hygiena u nás na klinike ?

Čistenie ultrazvukom
Prvým krokom profesionálneho čistenia zubov je použitie ultrazvukového prístroja. Tento prístroj využíva vysokofrekvenčné vibrácie na odstránenie tvrdých nánosov zubného kameňa a plaku z povrchu zubov a medzizubných priestorov. Ultrazvukové čistenie je efektívne a šetrné k zubom a ďasnám.

Ručné čistenie
Po odstránení väčšiny zubného kameňa ultrazvukom nasleduje ručné čistenie pomocou špeciálnych nástrojov. Dentálny hygienik používa rôzne typy kyriet a škrabiek na dôkladné odstránenie zvyšných nánosov a plaku z miest, kam sa ultrazvukový prístroj nedostane, ako sú ťažko dostupné medzizubné priestory a záhyby na zuboch.

Airflow
Airflow je moderná technika čistenia zubov, ktorá využíva zmes vody, vzduchu a jemného prášku na odstránenie povrchových škvŕn a plaku. Táto metóda je veľmi účinná pri odstraňovaní pigmentácií spôsobených jedlom, nápojmi a fajčením. Airflow je šetrný k zubnej sklovine a zanecháva zuby čisté a hladké.

Leštenie zubov
Po odstránení plaku a zubného kameňa nasleduje leštenie zubov, ktoré pomáha odstrániť povrchové nerovnosti a zvyšné pigmentácie. Dentálny hygienik použije špeciálnu leštiacu pastu a rotačný nástroj na leštenie zubov, čím zuby získa hladký a lesklý povrch, ktorý je menej náchylný na usadzovanie plaku.

Fluoridácia

Fluoridácia je dôležitý krok v prevencii zubného kazu. Dentálny hygienik aplikuje fluoridový gél alebo lak na povrch zubov, ktorý pomáha posilniť zubnú sklovinu a chrániť zuby pred kyselinami produkovanými baktériami v plaku. Fluoridácia je obzvlášť dôležitá pre deti a osoby s vysokým rizikom zubného kazu.

Inštruktáž

Posledným krokom je edukácia pacienta o správnej dentálnej hygiene. Dentálny hygienik poskytne podrobné inštrukcie o správnej technike čistenia zubov, používaní zubnej nite a ďalších dentálnych pomôcok, ako sú medzizubné kefky či ústne vody. Cieľom je zabezpečiť, aby pacient vedel správne čistiť svoje zuby doma a predchádzať tak problémom v budúcnosti.

 

Dentálna hygiena je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o naše zdravie. Pravidelné čistenie zubov, používanie zubnej nite, návštevy u zubára a dentálneho hygienika, ako aj zdravá strava, sú základnými krokmi, ktoré nám pomáhajú udržiavať naše ústa zdravé a predchádzať vážnym zdravotným problémom. Nepodceňujte význam dentálnej hygieny – váš úsmev a celkové zdravie vám za to poďakujú.

Vidíme sa na klinike 🙂